Dbają o las, czystość wód i powietrza

Jednym z ciekawszych a mniej znanych wydziałów Starostwa Powiatu Gdańskiego, jest Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Oprócz ustawowych obowiązków związanych z gospodarką wodną, rolną i leśną, urzędnicy tego wydziału wydają karty  wędekarskie i łowiectwa podwodnego, pilnują przestrzegania prawa przez rybaków i rejestrują sprzęt pływający, służący do połowu ryb. Wydają także bardzo przydatną legitymację Strażnika Społecznej Straży Rybackiej.
To jednak nie koniec. - To właśnie urzędnicy starostwa nadzorują lasy nie należące do Skarbu Państwa, dbając aby nie doszło w nich do zbyt intensywnego wyrębu.  Do wydziału należą też sprawy związane z łowiectwem.
 Jedną z najbardziej spektakularnych akcji przedstawicieli starostwa, było wyłapanie psiej rodziny, która zamieszkała w lesie i zdziczała w okolicach Złej Wsi, stanowiąc zagrożenie dla zwierzyny leśnej, domowej i ludzi w tamtym rejonie.