Kultowy "Ciapek" powrócił do sił!

W ZSR CKP odbyła się prezentacja kolejnego ciągnika wyremontowanego przez uczniów szkoły branżowej mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz technikum IV klasy technik mechanizacji rolnictwa. Tym razem to pochodzący z 1973 roku, stary, dobry Ursus C -330.

- To już drugi polski ciągnik, wyremontowany przez naszych młodych specjalistów ze szkoły w Rusocinie – podkreśla Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny. - Pierwszym był legendarny Ursus C 451. W trakcie remontu jest także Zetor pochodzący z lat 50 – tych XX wieku.

Ursus C-330 to symbol polskiego rolnictwa. Produkowany był w ZM Ursus w latach 1967–1987. Skonstruowano go z myślą o polskich gospodarstwach średniej wielkości 15 – 20 hektarów. Prędkość maksymalna ciągnika wynosiła 23,44 km/h, a średnie zużycie paliwa 2,5 l na motogodzinę. W planach jest dokończeni remontu Zetora i remont Ursusa C 360.

- Kapitalny remont zajął nam prawie rok. Ciągnik został całkowicie zdemontowany– mówi Piotr Chylak z ZSR CKP w Rusocinie.

Kultowa kolekcja pojazdów z Rusocina systematycznie się powiększa. Uczniowie mają nadzieję, że może ktoś kiedyś przekaże im nieodpłatnie kultowego Ursusa C 325/328, któremu dadzą drugie życie. Łącznie w szkole znajduje się 15 ciągników. Od najstarszego Ursusa C 425, do nowoczesnych New Hollandów.