O uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

"Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w klasie szkolnej. Integracja i/czy inkluzja .?” to temat Ogólnopolskiej Konferencji z udziałem gości zagranicznych, która odbyła się w sobotę 26.09.2015 r na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański oraz Starosty Powiatu Gdańskiego. Została zorganizowana wspólnie przez Katedrę Polonistyki Stosowanej Wydziału Filologicznego UG, Okręg Pomorski ZNP i Oddział ZNP w Pruszczu Gdańskim. Konferencja była skierowana do nauczycieli, pedagogów, logopedów, psychologów, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, przedstawicieli samorządów terytorialnych, rodziców i studentów województwa pomorskiego. Wzbudziła ona wielkie zainteresowanie, bo zgromadziła aż ponad 300 uczestników.
Wśród panelistów, byli wybitni badacze zajmujący się problematyką uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, m.in.: prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz, prof. zw. dr hab. Aniela Korzon, prof. UKSW, dr hab. Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz, prof. UG. Sławomira Sadowska, dr Zofia Pomirska, dr n. med. Izabela Łucka. Gość zagraniczny, prof. dr hab. Marija Kavkler, przedstawiła metody wprowadzenia inkluzji w szkołach w Słowenii. Nie zabrakło również pedagogów praktyków, którzy zaprezentowali swoje doświadczenia w pracy z tą grupą dzieci. Przykład funkcjonowania klas integracyjnych i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w klasie szkolnej w Pruszczu Gdańskim na przykładzie Zespołu Szkół nr 4 im. I.J. Paderewskiego, którego dyrektorem jest Tadeusz Zimodro, przedstawiła wicedyrektor Iwona Polańska oraz nauczyciel i wychowawca w klasie integracyjnej Mirosława Wójtowicz. Konferencję zakończono dyskusją, którą poprowadziła prof. UG, dr hab. Grażyna Tomaszewska.