Podsumowanie działania e-Urząd w Starostwie Powiatowym

Rok 2014 był kolejnym rokiem rozwoju Starostwa pod kątem usług oferowanych dla e-społeczeństwa.

W roku 2014 Starostwo otrzymało około 600 dokumentów w postaci elektronicznej (wzrost o 50 % w porównaniu do roku 2013) i wysłało około 100 dokumentów. Obecnie prawie cała komunikacja do i z Pomorskim Urzędem Wojewódzkiego odbywa się przez portal ePUAP. Pozwala to obniżyć koszty działania urzędu oraz przyspiesza prowadzenie spraw.

Ciągłemu rozwojowi podlegają także inne systemy elektroniczne wykorzystywane w urzędzie. Jednym z większym osiągnieć minionego roku jest uruchomienie portalu dla geodetów, które pozwoliło na zdalne załatwianie spraw. System WebEWID  to aplikacja internetowa, która umożliwia dostęp do danych geometrycznych, w tym szczególności do mapy ewidencyjnej, zasadniczej czy też uzbrojenia terenu. Do tej pory był  użytkowany przez pracowników urzędów gmin Powiatu oraz innych urzędów. Obecnie zarejestrowanych jest kilkaset użytkowników, ale liczba wytworzonych dokumentów i zapytań liczona jest w dziesiątkach tysięcy.

Istotnym elementem współpracy między gminami i Starostwem, jest ogólnodostępna mapa Powiatu (http://gdanski.e-mapa.net/) zawierająca także informacje wprowadzane przez gminy (dane adresowe) oraz przez powiat (aktualizacja danych o działkach).

Promocję turystyki na terenie Powiatu wspiera także uruchomiony w 2014 portal http://turystyczny.powiat-gdanski.pl/, na którym znajduje się wiele ciekawych informacji o naszym regionie. Godnym polecenia elementem są „Trasy rowerowe” (wraz z plikami gpx,) czyli specjalnie wytyczone trasy, które biegną przez najciekawsze tereny naszego Powiatu, zawierające opis miejsc wartych odwiedzenia na wybranym szlaku.

W związku z rozpowszechnianiem się profilu epuap, wykorzystywanego do komunikacji elektronicznej, także Starostwo w kolejnych latach planuje następne etapy rozwoju e-Urzedu, by być cały czas aktywnym elementem rozwoju e-społeczeństwa na miarę XXI wieku.