Świąteczne przysmaki regionu - „IV Powiatowy Stół Bożonarodzeniowy”

W sobotę, 13 grudnia b.r w restauracji Moja Weranda (sala Tropical Club) w Gołębiewie Średnim odbył się IV konkurs „Powiatowy Stół Bożonarodzeniowy”. W konkursie wzięło udział 13 kół gospodyń wiejskich oraz dwa oddziały zrzeszenia kaszubsko pomorskiego działające na terenie Powiatu.

Komisja w składzie: Pani Małgorzata Mularczyk – Radna Powiatu Gdańskiego, Pan Bogdan Kwapisiewicz – Prezes Kapituły Gdańskie Smaki, Pani Renata Wiczling – Pomorska Izba Rolnicza, Pani Alina Wysocka – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Pani Maria Ornowska – Fundacja „Pan Władek” oraz Pani Bogumiła Naczk – nauczyciel technologii żywienia w ZSR w Rusocinie oceniała uczestników w trzech kategoriach – najsmaczniejszą potrawę ze śledzia, struclę makową oraz najpiękniejszą dekorację stołu.

Nagrodę za najsmaczniejszą potrawę ze śledzia otrzymało koło gospodyń wiejskich z Jodłowna. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało KGW Mierzeszyn. Najlepszą struclę makową przygotowało koło gospodyń wiejskich ze Skowarcza, natomiast komisja przynała również wyróżnienie dla KGW z Gołębiewka. Nagrodę za najpiękniejszy stół bożonarodzeniowy, przygotowany zgodnie z tradycjami bożonarodzeniowymi, otrzymały panie z KGW z Przywidza. W tej kategorii wyróżniono także Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z Pruszcza oraz KGW Cedry Wielkie.

Konkurs uatrakcyjniły także koncerty kolęd i innych pieśni w wykonaniu Tomasza Stroynowskiego i Anny Federowicz oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Pruszcza Gdańskiego. Degustację przygotowanej potrawy z dorsza zaproponował zgromadzonej publiczności Starosta Gdański Cezary Bieniasz-Krzywiec, natomiast Pan Bogdan Kwapisiewicz w przerwie na konsumpcję potraw uczestników opowiedział gościom na temat przypraw świata w kontekście świąt Bożego Narodzenia w Polsce.

Serdecznie dziękujemy wszytkim uczestnikom konkursu za pieknie przygotowane stoły, sponsorom, właścicielowi i obsłudze restauracji Moja Weranda oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji imprezy.